Historie ponožek
Přemýšleli jste někdy kdy vznikly ponožky? První myšlenka byla, že se jedná o vynález moderní doby? Ale tak to úplně není. Moderní podoba ponožek se datuje přibližně od 4. století našeho letopočtu.
Ale jiné formy ochrany a zateplení nohou se ovšem objevovaly již v dávné minulosti.
Prehistorické ponožky
Od pradávna si naši předkové chránili chodidla různými způsoby. Za předchůdce bot můžeme považovat pruhy zvířecí kůže již z doby 7 000 před naším letopočtem. Používali se také pruhy látky zvané onuce (ovinky, zavinovačky) ty se dají považovat za předchůdce ponožek. Ty se pak vyskytují v historii u chudších obyvatel až do objevu strojní výroby ponožek.
Další alternativou k pradávným ponožkám byly například travní vycpávky v botách mumie „ledového muže” Ötziho, pocházející z doby zhruba 3 100 př. n. l., které mu prakticky sloužily jako moderní funkční ponožky.
První písemnou zmínkou o ponožkách najdeme u řeckého básníka Hésioda a první nálezy ponožek, jak je známe dnes, klademe do Egypta do období zhruba 300 n. l. Jednalo se o ponožky pletené z vlny a byly určené pro nošení v sandálech. Takže Češi nejsou prvním známým národem s ponožkami v sandálech.
Ponožky ve středověku a novověku
Ponožky tedy postupně získaly jasnou definici. Jedná se o část oblečení, která se nosí pouze okolo nohou. Ovšem vzhledem k době a ceně výroby se stávají oblečením pro bohaté (okolo roku 1 000 n. l.). Chudí si proto museli vystačit s onucemi (látka omotaná kolem chodidla), čili omotáním chodidel kusem látky. Postupně se také různě měnila délka ponožek, až vznikly podkolenky a punčochy. Postupem času se vyvíjela také jejich role ve společnosti. Od skromné ochrany nohou až po jejich okázalé nošení muži u šlechtického dvora v době Baroka ( neví se přesně).
První zmínka o pletacím stroji
V roce 1589 přišel Angličan Williama Lee s patentem na pletací stroj. Údajně se k vývoji tohoto stroje odhodlal kvůli tomu, že mu žena ponožky nechtěla plést. Ovšem výrobek se tehdejší královně příliš nelíbil a Lee uspěl až u francouzského krále Jindřicha IV. a začal vyrábět ponožky ve městě Rouen.
Pletací stroje se samozřejmě stále zlepšovaly a o kvalitním strojním pletení ponožek můžeme mluvit přibližně od roku 1750.
První „moderní“ ponožky
V 19. století byl vynalezen kruhový pletací stroj a ponožky tak začaly být bezešvé. Tento stroj nicméně nedokázal změnit počet ok v úpletu a ponožky proto špatně držely a jednalo se v podstatě o pletené válce.
Okrouhlý pletací stroj je zařízení na výrobu textilií ve tvaru hadice o průměru od cca 2 mm do 100 cm. První stroje přišly do sériové výroby v roce 1856 jako stávky, první provozuschopný stroj s pohyblivými jehlami zkonstruoval v roce 1866 Američan MacNary.
Obrovský rozmach zaznamenaly ponožky v první světové válce, kdy bylo jasné, že vojáci s kvalitními ponožkami měli mnohem méně problémů s chodidly. Když byl v roce 1938 objeven nylon a jeho možnosti využití v ponožkovém průmyslu, byl to další krok na cestě k ponožkám, jak je známe dnes.
Nejmodernější ponožky
A tím se dostáváme do přítomnosti. Nástup syntetických materiálů, bambusové viskózy, s nanovláknem které obsahuje stříbro a merino vlny přináší změny v ponožkovém světě. Ponožky jsou již pro všechny možné příležitosti. Máme ponožky jako symbol elegance, či speciální zdravotní, pracovní, sportovní ponožky, ponožky do zimy i do léta, do různých typů bot apod.
Jak je vidět, ponožky již nejsou jen kusem látky v botě, jsou přímo kusem historie.